GrubumuzAkkök Holding: “Geleceğe Yatırım Yapıyoruz”

Temelleri 1952 yılında, merhum Raif Dinçkök tarafından atılan Akkök Holding’in, biri yurt dışında olmak üzere aktif faaliyet gösteren 17 ticaret ve sanayi şirketi ile farklı sektörlerde toplam 18 üretim tesisi bulunmaktadır. Küreselleşme, uluslararası rekabet ve dünya ekonomisindeki entegrasyon süreci, Holding’i belirli sektörlere yöneltmiş; kimya, enerji, gayrimenkul odaklanılan alanlar olarak belirlenmiştir.

Kimya alanında ilklerden, dünyanın en stratejik ürününe...

Akkök Holding’e bağlı Türkiye’nin öncü kimya şirketi Ak-Kim, Yalova ve Çerkezköy’de kurulu, yüksek teknolojiye sahip üretim tesisinde; uluslararası pazarın kalite onayını almış inorganik, organik kimyasallar ve tekstil yardımcı maddeleri ile kâğıt ve su kimyasalları, çimento öğütme, beton katkı ve yapı kimyasalları üretmektedir. 500’ü aşkın farklı kimyasal maddenin üretimini gerçekleştiren Ak-Kim, geniş ürün yelpazesiyle dünya pazarına açılmış ve yurt dışında anahtar teslimi projeler gerçekleştirmektedir.

Holdingin bünyesinde yer alan Aksa Akrilik ise dünya tekstil sektörüne ana girdi olarak sentetik bazlı elyaf sınıfında bulunan akrilik elyafı Türkiye’de ilk defa üreterek, beş kıtaya yayılan 50’den fazla ülkenin tekstil ve endüstriyel tekstil sanayisine hizmet vermektedir. Bugün bir dünya lideri olan Aksa, Türkiye’nin Çin’den sonra en büyük ikinci akrilik elyaf pazarı olmasında kilit rol oynamıştır.

Aksa, karbon elyafı Türk mühendislerinin eseri olarak üretmiş, 2012 yılında ise The Dow Chemical Company’nin iştiraki Dow Europe Holdings B.V. ile yüzde 50’lik eşit hisseye dayalı ortak girişim DowAksa’yı kurmuştur. DowAksa bugün dünyada sadece 8 ülke tarafından üretilen, enerji, otomotiv, havacılık ve uzay sanayisi başta olmak üzere birçok stratejik sektör için oldukça önemli bir ürün olan karbon elyafı üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Enerji sektörünün her alanında büyüme

Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üreticilerinden biri olan Akenerji, 388 MW yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim kapasitesi ile toplamda 1.551 MW’lık aktif kurulu gücüne ek olarak, proje aşamasında da 198 MW kurulu güce sahiptir. Akenerji üretim kapasitesi ve piyasa öngörüsüyle birçok kurumsal şirketin elektrik enerjisini uzman bir kadro ve kaynak çeşitliliği güvencesiyle sürekli olarak tedarik etmektedir.

SEDAŞ, arkasına aldığı Akkök Holding ve CEZ Grup’un gücü ile Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Gebze’de elektrik enerjisi dağıtımı faaliyetlerini 5 yıldan bu yana başarıyla yürütmektedir.  Elektrik satış sektörünün genç oyuncularından Sepaş Enerji ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararına göre dağıtım şirketi SEDAŞ’tan ayrılarak 1 Ocak 2013 tarihinde kurulmuştur. Akkök Holding ile CEZ Grubu’un oluşturduğu AkCez ortak girişimi bünyesinde faaliyet göstermekte olan Sepaş Enerji, 1.5 milyon aboneye hizmet vermektedir.

Akkök gayrimenkul alanındaki başarılarına yenilerini ekliyor

Akkök Holding 1993 yılından bu yana faaliyet gösterdiği gayrimenkul sektöründe Akmerkez ile Türkiye’de alışveriş merkezi alanında öncü olmuştur. 2005 yılında AVM yatırım ve yönetimi alanında faaliyet göstermek üzere Akiş Gayrimenkul Yatırımı A.Ş.’yi kurmuştur. Akiş geçtiğimiz yıl Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı unvanı almıştır. Holding, Akkoza, Akasya ve Akbatı projeleriyle gayrimenkul sektöründeki yatırımlarına devam etmektedir.  Akasya AVM’de 2014’ün ilk çeyreğinde açılan KidZania Çocuk Cumhuriyeti ise çocukları eğlendirirken eğitme konseptli önemli bir sosyal alandır.

Akkök sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor

Akkök Holding sanayiye ve endüstriye bağlı, sadece bugün için değil, istihdam yaratan, değer yaratmaya ve geleceğe yönelik yatırımlar yapan birkuruluştur. Sürdürülebilir büyüme ve sosyal sorumluluk perspektifi, Holdingin yol haritasının oluşumunda belirleyici bir öneme sahiptir. Öte yandan, açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlikle tanımlanan ve günümüzde giderek daha da yaşamsal bir önem kazanan kurumsal yönetim anlayışı, Holdinge bağlı tüm şirketlerin faaliyetlerinde vazgeçilmez bir unsur olarak yer almaktadır.

Akkök Holding, özel sektörün sürdürülebilir kalkınma yolundaki evrensel ilkelerinin yaygınlaşmasına öncülük eden Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2007 yılında imzalayarak kurumsal sorumluluk anlayışını evrensel normlara taşımak yolunda ilk adımı atmıştır. Bu çerçevede Akkök Holding 10 ilke kapsamında Global Raporlama İnsiyatifi (GRI) doğrultusunda çevre, insan hakları ve iş gücü gibi ekonomik, çevre ve sosyal konularındaki çalışmalarını raporlamaktadır.

Ak-Kim'de SürdürülebilirlikAk-Kim'de Sürdürülebilirlik
 

Ak-Kim Kimya, çevre ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltmeyi hedefleyen, sürdürülebilir kalkınmayı önemseyen bir kurum olmuştur. Bu sebeple kurulduğu günden bugüne geliştirdiği yenilikçi ürünler ile hem insana hem de çevreye faydalı olabilecek çözümler sunmak için çalışmaktadır.

 Ak-Kim Kurumsal Video

Ak-Kim Avrupa’da şirket satın aldı
 

Ak-Kim, yıllık 20 milyon Euro ciroya sahip Alman kimya şirketi Dinox’u satın aldı. Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri Dinox’un satın alınmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Ak-Kim’in ürünlerini tüm Avrupa’ya satan Dinox’un satın alınması işlemini tamamladık. Böylece Avrupa pazarına ve müşterilerimize daha yakın olmayı hedefliyoruz" dedi.

Ak-Kim Kimya, Gizem Frit ile büyüyor

Ak-Kim Kimya, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit’i satın alarak, üretim ve hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

 Ak-Kim Ebülten
Aylık Bültenlerimizin e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız buraya tıklayın.

Bilgi Toplumu Hizmetleri