Küresel İlkeler TaahhüdümüzAk-Kim, sürdürülebilir kalkınma anlayışını hem birey, hem de kurum olarak yarınlara yaşanılası bir dünya bırakmak açısından önemseyen bir kurumdur. Bu bağlamda Ak-Kim Kimya, kamu ve özel sektör oyuncularının sürdürülebilir kalkınmayı hedeflemesi için Birleşmiş Milletler (BM) insiyatifinde başlatılan “BM Küresel İlkeler Sözleşmesi” ni 2007 yılında imzalayarak, çevre, iş sağlığı, insan hakları, yolsuzluk gibi konularda belirlenen 10 temel ilkeye uygun bir çalışma anlayışını benimsediğini ortaya koymuştur.

Küresel İlkeler Sözleşmesi “Sürdürülebilirlik” ve “Kurumsal Sorumluluk” çalışmalarının evrensel ortak standartlar ışığında yürütülerek, küresel ölçekte insan hakları, iş gücü, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında ilerleme sağlamayı amaçlayan ve 145 farklı ülkeden 10.000 kurumsal katılımcı ve paydaşın imzasının yer aldığı ortak bir anlayıştır. Küresel İlkeler, sürekli rekabet içinde olan iş dünyasına ortak bir kalkınma kültürü oluşturmak üzere evrensel ilkeler öneren yenilikçi bir kurumsal sorumluluk vizyonudur. “Sürdürülebilir ve kapsamlı küresel ekonomi” anlayışı ile ortaya çıkan Sözleşme’ye taraf olmak tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır.

Ak-Kim Kimya, 2007 yılında taraf olduğu BM Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında çevre, iş sağlığı, insan hakları gibi konularda belirlenen ilkelere uygun çalışma anlayışını benimsediğini her yıl raporlamakta ve Ak-Kim’in bu alanlardaki çalışmaları da uluslararası standartlara göre ölçümlenmektedir.

Sürdürülebilir kalkınma anlayışını oldukça önemseyen Ak-Kim şeffaf ve sürdürülebilir bir firma olarak bu standartlardaki performansını artırmaya yönelik çalışmalarına devam edecektir.

Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin 10 İlkesi

İnsan Hakları

İlke 1: İş dünyası, ilan edilmiş insan haklarını desteklemeli ve bu haklara saygı duymalı.
İlke 2: İş dünyası, insan hakları ihlallerinin suç ortağı olmamalı.

Çalışma Standartları

İlke 3: İş dünyası çalışanların sendikalaşma ve toplu müzakere özgürlüğünü desteklemeli.
İlke 4: Zorla ve zorunlu işçi çalıştırılmasına son verilmeli.
İlke 5: Her türlü çocuk işçi çalıştırılmasına son verilmeli.
İlke 6: İşe alım ve işe yerleştirmede ayrımcılığa son verilmeli.

Çevre

İlke 7: İş dünyası çevre sorunlarına karşı ihtiyati yaklaşımları desteklemeli.
İlke 8: İş dünyası çevresel sorumluluğu artıracak her türlü faaliyete ve oluşuma destek vermeli.
İlke 9: İş dünyası çevre dostu teknolojilerin gelişmesini ve yaygınlaşmasını desteklemeli.

Yolsuzlukla Mücadele

İlke 10: İş dünyası rüşvet ve haraç dahil her türlü yolsuzlukla savaşmalı.

 

Ak-Kim'de SürdürülebilirlikAk-Kim'de Sürdürülebilirlik
 

Ak-Kim Kimya, çevre ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltmeyi hedefleyen, sürdürülebilir kalkınmayı önemseyen bir kurum olmuştur. Bu sebeple kurulduğu günden bugüne geliştirdiği yenilikçi ürünler ile hem insana hem de çevreye faydalı olabilecek çözümler sunmak için çalışmaktadır.

 Ak-Kim Kurumsal Video

Ak-Kim Avrupa’da şirket satın aldı
 

Ak-Kim, yıllık 20 milyon Euro ciroya sahip Alman kimya şirketi Dinox’u satın aldı. Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri Dinox’un satın alınmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Ak-Kim’in ürünlerini tüm Avrupa’ya satan Dinox’un satın alınması işlemini tamamladık. Böylece Avrupa pazarına ve müşterilerimize daha yakın olmayı hedefliyoruz" dedi.

Ak-Kim Kimya, Gizem Frit ile büyüyor

Ak-Kim Kimya, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit’i satın alarak, üretim ve hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

 Ak-Kim Ebülten
Aylık Bültenlerimizin e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız buraya tıklayın.

Bilgi Toplumu Hizmetleri